Proszę o opinię - czy jestem bardzo gruba?

Zastanawiam się cały czas, czy jestem bardzo gruba? Mam 19 lat, ważę 68 kg przy wzroście 165 cm. Prowadzę mało aktywny tryb życia, dużo odpoczywam czytając książki, nie uprawiam sportu, ponieważ choruję na padaczkę. Nie odchudzałam się i nie stosowałam żadnej diety. W mojej rodzinie nie występuje otyłość i nadwaga, wszyscy mają tylko grube uda:) Choruję na padaczkę, gdy miałam 13 lat ważyłam 50 kg, a w czasie 3 miesięcy choroby po D*** przytyłam 15 kg. Teraz mam 20 lat. Pozdrawiam, E.
19 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 25 - powyżej tej wartości rozpoznaje się nadwagę.
Jesteś na skraju "normy".
Myślę, że dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem odnośnie możliwości włączenia regularnych spacerów do planu dnia.
Intensywny wysiłek może wiązać się z częstszym występowaniem napadów padaczkowych, na Twoim miejscu pokusiłabym się więc o konsultację odnośnie lekkich form aktywności fizycznej.
Nawet 30 minut wolnego marszu może dać efekty.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Piramida Zdrowego Żywienia dostępna jest pod linkiem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam