Proszę o opnię. Czy wszystko jest w porządku?

Dzień dobry. Bardzo proszę o w miarę możliwości szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

Po wizycie kontrolnej u lekarza naszły mnie pewne wątpliwości. Otóż ostatnią miesiączkę miałam 29. 04, czyli wychodzi prawie 7 tc, jednak badanie USG pokazało 5 tc i 6 dzień. Martwię się troszkę, że jest duża rozbieżność. Wielkość zarodka CRL 0,26cm, niby lekarz twierdzi że w normie, ale w ostatniej ciąży też twierdził, że w normie, a tak nie było :( Dziś serduszko biło i nawet je słyszałam. Następne badanie kontrolne mam za 2 tyg.

Bardzo proszę o informację czy np. badanie betaHCG na tym etapie mogę zrobić, żeby sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo? Czy coś jeszcze mogę zrobić, jakieś badania, żeby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego?

Dziękuję i pozdrawiam, Karolina

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Może Pani również wykonać badanie poziomu betaHCG we krwi, najlepiej dwukrotnie, w odstępie dwudniowym. Wzrost stężenia tego hormonu, co najmniej dwukrotny, będzie świadczył o tym, że nie ma dużego ryzyka poronienia. Najważniejszym dowodem, że ciąża przebiega prawidłowo, jest jednak stwierdzenie prawidłowej czynności serca zarodka. Powinno to Panią uspokoić.

Nikt nie zagwarantuje Pani (ani żadnej innej kobiecie w pierwszym trymestrze ciąży), że nie dojdzie do poronienia, ale większe jest prawdopodobieństwo, że dalszy przebieg ciąży będzie prawidłowy. Czas trwania ciąży stwierdzony w USG może nie pokrywać się z terminem ostatniej miesiączki, jeśli do zapłodnienia doszło później niż 14 dni od pierwszego dnia tej miesiączki.

Tak czy siak, proszę nie martwić się na zapas, lecz dbać o siebie i być dobrej myśli. Pozdrawiam!