Interpretacja wyników w kierunku boreliozy

Witam.

Mam 34 lata. Kilka lat temu ugryzł mnie kleszcz - miałam wtedy czerwoną plamę w tym miejscu kilkanaście tygodni. Obecnie mam bóle stawów i mięśni, obniżone samopoczucie - byłam osobą energiczną, a teraz jestem wyłączona z życia, przytłoczona. Zbadałam przeciwciała i proszę o pomoc w interpretacji, gdyż nie mogę liczyć na swojego lekarza. Oto wyniki: Borrelia burgdorferi IgM 47,78, kl. IgG 8,68. Nie wiem, jakim testem robiono badanie, ale normy w jednym i drugim przypadku wyglądają następująco: wynik ujemny poniżej 16,0, wynik niejednoznaczny 16,0-22,0, wynik dodatni powyżej 22,0. Jak rozumieć te wyniki? Co mam dalej zrobić? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki mogą świadczyć o wczesnej postaci boreliozy (bez związku z ugryzieniem kleszcza przed laty). Proponuję oznaczyć przeciwciała powtórnie - jeśli będzie obserwowana dynamika zmian (zwłaszcza wzrost miana przeciwciał IgG), to może Pani wymagać leczenia antybiotykiem.