Możliwe przyczyny kłopotów z oddawaniem moczu

Witam serdecznie! Opis z usg: "Obydwie nerki prawidłowego kształtu i grubości miąższu bez zastoju w UKM. Pęcherz moczowy gładkościenny. Stercz z centralnym zwapnieniem o wymiarach 27x33 mm. PVR 80 ml." Wyniki PSA: 0,400. Objawy to: szczególnie w pracy biegam często do wc, po południu potrafię sikać raz na 3-5 godzin (nie wiem, od czego to zależy), czasem mam problemy z rozpoczęciem sikania, tak, że sobie siadam na kibelku i czekam 2-5 sekund. Czasem wstaję w nocy 1-2 razy, a czasem wcale. Jak zdaży mi się długo trzymać mocz, to później ciężko jest zacząć, a strumyk jest bardzo słaby. Od lekarza dostałem tabletki... (regulamin), które zażywałem przez tydzień, ale ponieważ oprócz problemów z wytryskiem (a w zasadzie jego brakiem) nie było innych skutków, to przestałem je brać. Dodam, że PSA zrobiłem dopiero po wizycie u urologa. Mam 32 lata, kolejna wizyta u lekarza za 1,5 miesiąca. Proszę o poradę, co robić (te skutki uboczne przy braku korzyści nieco mnie przeraziły, chciałbym pozostać sprawny seksualnie). Może konsultacja u jakiegoś innego urologa? Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

choć Pana objawy są istotnie nasilone, to ich powód na tym etapie nie jest pewny. Badanie USG nie wskazuje na jakąś konkretną przyczynę. Badanie PSA jest prawidłowe. Dobrze byłoby wykonać badanie urodynamiczne - może ono wykazać przyczynę nieprawidłowego oddawania moczu.

Oprócz chorób prostaty podobne objawy mogłyby prezentować choroby pęcherza, zapalenie dróg moczowych, ale także zbyt częste picie kawy, stres.

Choć rozumiem Pana powód, dla którego odstawił Pan lek, nie mogę pochwalać samowolnego odstawiania leków bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Lekarz mógłby zamienić lek na inny, niepowodujący takich efektów ubocznych. Poza tym często na efekt leczenia trzeba zaczekać dłużej niż kilka dni.