Jak wytłumaczyć partnerowi, że jego zachowanie wzbudza we mnie zazdrość?

Proszę o poradę. Nie wiem jak nazwać mój problem, gdyż nie wiem czy on tkwi po mojej stronie czy po stronie mojego partnera. Bardzo się kochamy. Mój problem to zazdrość o inne kobiety, ale nie jestem zazdrosna o każde, tylko wtedy gdy on sam zaczyna się wpatrywać w którąś z nich, zagaduje, a w między czasie trzyma mnie za rękę i całuję. Dzieje się tak zazwyczaj przy spotkaniach ze znajomymi, czasami jest mi wstyd za jego zachowanie. W mojej obecności wpatruje się w naszą wspólną koleżankę, uśmiecha się do niej, jak siedzi koło niej to specjalnie nogą ją dotknie, a zaraz mnie przytuli. Czy ja jestem nienormalna? Gdyż jak mu zwrócę uwagę to mówi mi, że zmyślam, a on nic złego nie zrobił. Jesteśmy w związku od 7 lat. Gdyby nie to nasz związek jest idealny. Co mam zrobić? Za dużo nas łączy.

Witam Panią serdecznie! Z opisu, jaki Pani przedstawiła mogę wnioskować, że problem, który się pojawił leży w komunikacji. Trzeba, bowiem zwrócić uwagę, że to, co faktycznie robi Pani partner nie jest tak istotne jak to, w jaki sposób reaguje na Pani spostrzeżenia. Jeśli jakieś Jego zachowanie sprawia, że zaczyna się Pani czuć niepewnie nie powinien lekceważyć takiego komunikatu a faktycznie zastanowić się nad tym, co zrobił. Może być, bowiem tak, że Jego zachowania są pewnym odruchem, z którego nie musi sobie zdawać sprawy. W mojej opinii najważniejsze jest teraz to by Państwo szczerze porozmawiali o zaistniałych sytuacjach. Możliwe, że partner nie zdaje sobie sprawy z tego, że Jego zachowanie ma na Panią tak silnie negatywny wpływ. Z tej przyczyny serdecznie zachęcam Panią do tego by wspólnie obgadać ten problem, jednak w oderwaniu od konkretnej sytuacji. Proszę nie czekać do momentu, w którym partner znowu zachowa się w sposób, który Panią zrani i rozpocząć te rozmowę niejako „na zimno”, tak byście oboje mogli na nią spojrzeć z dystansem i nieco większym obiektywizmem. Ponieważ znam tylko jedną wersję wydarzeń i to w dość okrojonej formie nie mogę powiedzieć wiele więcej. Jeśli jednak nie uda się Państwu rozwiązać tego konfliktu wówczas proponuję spotkanie z terapeutą dla par. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Proszę posłuchać siebie..., skoro ma Pani wątpliwości, to są one uzasadnione
i nie jest to zazdrość z Pani strony, ale reakcja na nietaktowne zachowanie Partnera.

Pani Partner z jakiegoś powodu tak się zachowuje, chcąc coś zyskać?
Sugerowałabym porozmawiać szczerze i zdecydowanie z Pani Partnerem, komunikując Mu jak się Pani czuje w takich sytuacjach i oczekuje Pani, żeby zaprzestał, bo zachowanie nie należy do eleganckich.

Życzę Pani odwagi i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

Jeśli Pani partner zachowuje się w opisany sposób, wywołując w Pani nie tylko uczucie zazdrości, ale jak Pani też napisała - wstydu, należałoby po pierwsze porozmawiać z nim o tym dlaczego tak się zachowuje - co chce w ten sposób osiągnąć oraz czy zdaje sobie sprawę ze złych emocji, które swoim zachowaniem w Pani wzbudza.
Być może on też będzie miał swoją wersję historii, swoje obserwacje i wnioski.
Gdybyście nadal mieli Państwo trudność i wpływało to na jakość związku, zalecałabym skorzystanie z pomocy terapeuty par.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl