Proteza korekcyjna na skrzywionego palucha

Moje pytanie - jaką mogła bym nosic ortezę korekcyją na palucha na dzień,aby odciążyc bolesne skrzywienie? ja niechcę sie zdecydować na zabieg. Mam mnóstwo obaw. Przyjechałam specjalnie z daleka do innego lekarza ale nie dostałam sie w kolejkę. proszę o odpowiedź. Maria lat 52

Dzień dobry

Niestety żadne badania nie potwierdziły skuteczności aparatów odwodzących palucha. Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Jeżeli jednak bardzo Pani chce spróbować to proszę wybrać taki aparat gdzie jest część obejmująca śródstopie i część odwodząca paluch np. hallufix. Proszę unikać przekładek między I i II palec bo powodują one powstawanie palca młotkowatego.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy, specjalista ortopeda traumatolog