Protruzje krążka C5 i C6 oraz ciągłe napięcie mięśni

Witam,mam protruzje krążka C5-C6,ciągle napięte mięśnie pomimo fizjoterapii,gimnastyki i masaży ciągle są napięte,o dziwo nie czuje bólu, tylko napięcie całej szyi,i często twarzy szczególnie po lewej stronie gdzie właśnie jest protruzja,do tego jeszcze dochodzi mam odruch połykania i po tyle gardła ścieka mi wydzielina i to właśnie powoduje to połykanie,mam uczucie opuchlizny pod żuchwami,czy ta protruzja może być przyczyną tych wszystkich objawów dodam że mam także alergie na grzyby,zwierzęta

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon