Pryszcze na czole i policzkach

Mam 13 lat i doznaję cieni dojrzewania. Na boków policzków i między czołem a włosami na głowie pojawia mi się ostatnio dużo pryszczy, stosuje puder, który za susza je ale efekt jest na 4 dni co mam z tym zrobić? Bardzo mi to przeszkadza bo w szkole nie mam spokoju przez to.??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pojawienie się zmian o charakterze trądziku to jak sama wspomniałaś niestety domena dorastania. Jeżeli zmiany są dość dokuczliwe a dodatkowo długo się goją z pewnością potrzebna będzie wizyta u lekarza. W leczeniu można wtedy zastosować maści z antybiotykiem, który hamuje rozwój i nie dopuszcza do namnażania się bakterii. To właśnie nadkażenie bakteryjne najczęściej jest czynnikiem sprawczy ''przedłużonego w czasie pryszcza''. Polecam także artykułna temat trądziku.