Przebieg porodu u kobiet z wąską miednicą

witam czy kobiety o waskiej miednicy sa w stanie urodzic sn.czy taki poród jest bardziej bolesny i ciężki niz u kobiet otyłych?i czy to prawda ze przy 1 porodzie kanał rodny zazwyczaj peka poniewa nie jest sam na tyle sie rozciagnąc?prosze o odp do tych 2 pytań

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Poród siłami natury jest możliwy tylko w przypadku, gdy miednica ma prawidłowe wymiary. Proszę jednak pamiętać, że kobieta otyła także może mieć wąską miednicę - masa ciała pacjentki nie jest zatem kluczowa. Podczas pierwszego porodu często dochodzi do pęknięć, aczkolwiek nie zawsze. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.

W przypadku miednicy ogólnie zwężonej zezwala się na poród siłami natury wyłącznie wtedy, gdy dziecko jest nieduże. W przeciwnym razie wykonuje się cięcie cesarskie.

Jeśli chodzi o urazy kanału rodnego to powiem tak-nie zawsze krocze pęka. Jeśli jest wystarczająco rozciągliwe, do urazu nie dochodzi. Jeśli jednak położna stwierdzi że istnieje ryzyko samoistnego pęknięcia, krocze zostaje nacięte aby zapobiec powikłaniom np.pęknięciu zwieracza odbytu.

Pozdrawiam.