Przekroczenie stężenia kreatyniny

Witam, mam 23lata, brak nałogów,na dniach będę miał robioną tomografię odc. szyjnego i zostałem poproszony aby wcześniej sprawdzić stężenie kreatyniny. Okazało się, że wynosi ono 1,31 mg/dl (ponoć nie powinno przekroczyć 1,25). Czy oznacza to, że moje nerki są chore i powinienem rozpocząć jakieś leczenie? (czy to może być powodem pieczenia przy oddawaniu moczu?)Czy nie będę mógł mieć podanego z tego powodu środka kontrastującego?

Małgorzata Panek

Pieczenie przy oddawaniu moczu może świadczyć o infekcji dróg moczowych. Nieznaczne podwyższenie może wynikać z przyrostu masy mięśniowej czy też stosowania suplementów z kreatyną. Należałoby pamiętać o nawodnieniu przed badaniem i ew zastosowaniem ACC celem profilaktyki zaburzeń pokontrastowych. Proszę pokazać wyniki lekarzowi prowadzącemu, on Pana odpowiednio przygotuje.
Pozdrawiam