Przepuklina przełyku I stopnia a uprawianie sportów

Witam, Mam zdiagnozowaną pzepuklinę przełyku I stopnia. Codziennie biorę Controloc 40mg raz dziennie, dzięki czemu objawy w większości zaniknęły (zostało tylko odbijanie, po posiłku). Przed zdiagnozowaniem przepukliny byłam dosyć aktywną osobą, codziennie skakałam na skakance ok 30 min. Czy z moją chorobą nadal mogę uprawiać sporty? Jeżeli tak, to jakie? Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale dodam, że mam również zdiagnozowaną nerwicę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W zaistniałej sytuacji niewskazane są ćwiczenia obciążające tzw tłocznię brzuszną. Chodzi o to by unikać napinania mięśni brzucha. Rozumiem iż to dość trudne a w sytuacji chęci uprawiania sportu jednak najbardziej obciążają tłocznie brzuszną ćwiczenia wykonywane na siłowni np przy podnoszeniu ciężarów, brzuszkach itp.