Przepuklina rozworu przełykowego a nurkowanie na bezdechu

Witam. Mam stwierdzona przepuklinę rozworu przełykowego i mam takie pytanie. Czy w zwiazku z tym sa jakies przeciwwskazania do nurkowania na bezdechu. Jesli tak to czy tylko w przypadku zaawansowanej przepukliny, czy tez w stanie lekkim. Dodam ze biorac Contrloloc objawy takie jak zgaga ustepuja. Dziekuje bardzo za odpowiedz
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Aktywność o jakiej Pani/Pan wspomina jest przeciwwskazana przy przepuklinie rozworu przełykowego. Warto jednak wdrożyć odpowiednie postępowanie by usunąć przyczynę. Istotnym elementem terapii jest odpowiednia dieta, redukcja masy ciała ale także inne działania niedopuszczające do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. W zaawansowanych przypadkach wdraża się leczenie chirurgiczne.