Przestałam krwawić po poronieniu - czy mogę kochać się z mężem?

Witam, mam pytanie: wczoraj tzn. 10. 07. 10 r. miałam robiony zabieg łyżeczkowania po poronieniu samoistnym. Po zabiegu jeszcze krwawiłam, ale dzisiaj krwawienie zupełnie ustało - czy to jest normalne? Dodam może, że krwawiłam od 29. 06, brałam lek D***, a od wczoraj biorę D***. Jeszcze może jedno pytanie: czy jeżeli już nie krwawię i nic mnie nie boli, mogę kochać się z mężem? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Ustanie krwawienia po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu poronienia samoistnego jest zjawiskiem pożądanym i jak najbardziej normalnym. Nie ma powodu do niepokoju. Mniejsze plamienia i krwawienia (nie będące miesiączką) mogą się jeszcze pojawiać nawet do pół roku po zabiegu, jednak ich nasilenie się wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Jeśli chodzi natomiast o stosunki płciowe to zalecana jest co najmniej 14 dniowa wstrzemięźliwość seksualna z zastrzeżeniem, że wcześniej zostanie Pani zbadana kontrolnie przez ginekologa. W praktyce zaleca się odbywanie stosunków dopiero po badaniu kontrolnym.  Jeśli chodzi o zajście w kolejną ciążę, to zalecenia mówią o czasie od 6 miesięcy do 2 lat od zabiegu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.