Przestałem widzieć na kilka godzin

Lat 30, mężczyzna. Moje pytanie dotyczy prawego oka. Będąc w pracy, zacząłem tracić ostrość widzenia w tym jednym oku. Miałem wrażenie, że obraz był podwójny, lekko przesuwający się. Po krótkim czasie zaczęło się pogarszać i nie widziałem już nawet twarzy ludzi, ledwo zarys sylwetek... Drażniło mnie jasne światło, natomiast przy ciemnym było troszkę lepiej. Łącznie trwało to ok. 4-5 h. Całemu zdarzeniu towarzyszyły lekkie zawroty głowy. Mam coś takiego pierwszy raz. Wiem, że kiedyś miałem problem z ciśnieniem w tym oku, jednak to zbagatelizowałem (było to ok. 5-6 lat temu).

Na chwilę obecną nie przyjmuję żadnych leków. Dodatkowo moje oczy bez przerwy łzawią, swędzą, szczypią, pękają mi żyłki. Sporadycznie używam zwykłych kropli typu świetlik, ale one nie pomagają. Zastanawiam się także, czy istnieje jakiś związek pomiędzy tym, że choruję na zatoki? W mojej rodzinie jest także osoba (dziadek), która cierpiała swego czasu na jaskrę lub zaćmę, nie pamiętam dokładnie, ale miała na to operację. Przebywam za granicą i nie mam możliwości pójścia do lekarza i skonsultowania się z nim. Proszę o pomoc, co mogę zrobić w domu, by choć część tych objawów móc zlikwidować? Będę dozgonnie wdzięczny.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry Panu.

Opisywane przez Pana objawy pasują do ostrego ataku jaskry. Aby to potwierdzić, należałoby zbadać ciśnienie w gałce ocznej, a w dalszej kolejności wykonać GDx, perymetrię. Natomiast swędzenie, szczypanie, łzawienie wskazują raczej na, zupełnie niezależne od ostrego zaniku ostrości widzenia, zapalenie spojówek - być może alergiczne (czy pojawia się w określonej porze roku? czy to pierwszy raz? a jeśli tak, to jak długo trwa? Trwanie objawów krócej niż tydzień wskazuje na przyczynę infekcyjną).

Obawiam się, że będzie Pan musiał znaleźć sposób, by udać się do lekarza - ostre ataki jaskry mogą poważnie uszkodzić oko i spowodować trwałą utratę ostrości wzroku, co funkcjonalnie równa się ślepocie.

Natomiast jeśli chodzi o swędzenie etc., proszę spróbować zaopatrzyć się w krople z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym lub krople typu sztuczne łzy - powinny przynieść ulgę.