Przesunięta owulacja - co robić?

Witam!
Podejrzewam, że przesunęła mi się owulacja, robiłam testy owulacyjne do 18 dnia cyklu i wychodziły negatywne. Później już nie robiłam, bo mi się skończyły.
Ostatnią miesiączkę miałam 8 listopada, cykle zwykle 28-30-dniowe, pierwszy test zrobiłam w dniu spodziewanej miesiączki, czyli 8 grudnia i wyszedł negatywny, ale wiem, że jeżeli owulacja się przesunie, to miesiączka także, na następny dzień zrobiłam kolejny, również negatywny, następnego dnia kolejny i wyszła jaśniutka druga kreska, niestety kolejnego dnia była już tylko jedna kreska.
Moje pytanie jest takie, jeżeli owulacja przesunęła mi się np. o 4 dni, to test wykonany 8 grudnia może wyjść negatywny? Czy powinnam go zrobić dopiero 12 grudnia, bo przy przesuniętej owulacji 12 grudnia byłby jeden dzień miesiączki? Dodam, że od kilku dni mam delikatne bóle podbrzusza, tak jak na okres.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jest tak, jak Pani pisze. Jeżeli owulacja się przesunęła o x dni, to test ciążowy należałoby wykonać również w x dni później w stosunku do daty spodziewanej miesiączki.
W praktyce, ponieważ często nie wiemy, o ile faktycznie przesunęła się owulacja, wykonujemy pierwszy test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, a następny w tydzień później, jeżeli do miesiączki nadal nie dojdzie.
Jeżeli miesiączka nie będzie przychodzić przez długi czas, a testy ciążowe będą wskazywać wynik negatywny, będzie to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa, jeżeli poważnie myśli Pani o swoim przyszłym macierzyństwie.

Pozdrawiam serdecznie!