Prześwitujące żyły na nogach a ryzyko wystąpienia żylaków

Witam. Mam 18 lat i obawiam się że mogę mieć żylaki. Moja mama je ma a ja mam prześwituje żyły prawie na całych nogach. Pod kolanami to nawet wyczuwalne gdy dotykam dłonią. Ale znikają gdy unoszę do góry. Ostatnio mam wrażenie ze kolejne stają się widoczne a przy tym towarzyszy mi leciutko obrzęk. Czy to już żylaki? Co robić? Przecież jestem taka młoda.... Dodam też że mam bardzo drobniutkie pajączki. Proszę o pomoc bo często płaczę z tego powodu....

Witam serdecznie, z dużym prawdopodobieństwem odziedziczyła Pani skłonność do przewlekłej niewydolności żylnej. USG dopperowskie u naczyniowca pozwoli ocenić, czy to tylko widoczne mało estetyczne żyły sieciowe i pajączki, czy też już żylaki. Po badaniu z pewnością otrzyma Pani informację o proponowanym leczeniu zabiegowym, domyślnie skleroterapii. Usunięcie niewydolnych żył opóźni rozwój żylaków i zapobiegnie przewlekłym obrzękom i owrzodzeniom w podeszłym wieku. Najlepiej zabieg wykonać zanim zajdzie Pani w ciążę (w której nieusunięte wcześniej niewydolne żyły dramatycznie mogą przyspieszyć powstawanie nowych żylaków). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog