Przetoka na dziąśle po założeniu korony

Witam, ok 5 lat temu miałam problematyczną sytuację z korzeniem, który wg różnych stomatologów był albo pęknięty albo nie. Postawiłam na opinię że nie pęknięty i zaczęłam leczyć kanałowo, po którym to efektem końcowym była korona na zębie którego już tak naprawdę nie było. Teraz od 2 tygodni na dziąśle powstała przetoka która nie boli. Moja stomatolog powiedziała żebym poczekała aż samo mi przejdzie bo inaczej będzie trzeba usunąć koronę- której już nie odzyska- i nawet usunąć całą resztę zęba.

Należy wykonać RTG/RVG i zobaczyć na jakim poziomie ulokował się stan zapalny i biegnąca od niego przetoka.Jeśli będzie to okolica okołowierzchołkowa,to można wykonać resekcję czyli odciąć wierzchołek korzenia wraz ze zmianą,jeśli na innym poziomie, to można dokonać rewizji w/w okolicy i ocenić stan miejscowy.

Powodem przetoki może być niedopełniony przy wierzchołku kanał korzenia. Często da się takiego zęba uratować wraz z koroną lecząc go powtórnie kanałowo przez koronę, wykonując w niej niewielki otwór od strony podniebienia.
Jeśli jednak korzeń jest pęknięty konieczne będzie usunięcie zęba i uzupełnienie braku np. implantem.
Pewną diagnozę da nam badanie tomograficzne i jego ocena przez lekarza.