Przetoka okołoodbytnicza a ciąża

Witam! Jestem po operacji wycięcia przetoki okołoodbytniczej, która miała miejsce 31 sierpnia 2009 r. Niestety, do tej pory rana się nie zagoiła, a właściwie nastąpił nawrót, tyle że tym razem powierzchniowy. Miesiąc po operacji lekarz powiedział, że wszytko wygląda bardzo ładnie i mogę się starć o dziecko. Niestety, tak jak napisałam wyżej, nastąpiły małe komplikacje i przetoka powróciła. Miałam mieć zabieg w poniedziałek 23 listopada - rozcięcia jej i wyczyszczenia - ale okazało się, że jestem 4 tygodniu ciąży. Podejrzenia moje objawiły się spadkiem odporności i tym samym grypą i opryszczką. Czy nawrót przetoki może zagrażać mojemu dziecku? Obecnie miewam dokuczliwe kłucie jajnika,chociaż pewnie to nie ma z tym nic wspólnego. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Matylda

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Rzeczywiście, bóle w okolicy jajnika są w ciąży dość powszechne. Przetoka musi natomiast zostać oceniona przez chirurga. Możliwe są różne stopnie "zaawansowania" przetoki i tym samym powagi problemu. Jeśli nie toczy się w jej obrębie/okolicy zakażenie, nie ma ropy, to nie stanowi ona zagrożenia dla dziecka. Z pewnością powinna Pani jednak pozostawać pod kontrolą przez całą ciążę!

Pozdrawiam serdecznie.