Przetrwałe hiperplastyczne ciało szkliste

Witam! Mam przetrwałe hiperplastyczne ciało szkliste w oku lewym. Lekarze nigdy mi zbyt dużo nie wyjaśnili na ten temat, a i dostępnych informacji jest bardzo mało. Mam 23 lata i wiem, że pewnie na zrobienie z tym czegokolwiek jest za późno. Jednak chciałabym wiedzieć, czy obecnie się to leczy? Słyszałam, że tak, ale tylko u dzieci. Czy powinnam w jakikolwiek sposób obciążać to oko? Starać się używać? Czy grozi mi, że coś się stanie więcej z tym okiem? Marze o byciu fryzjerką, ale nie wiem czy dam radę. Wiem, ze informuje się, że potrzebna jest dobra obuoczność, jednak nigdy mi ona nie przeszkadzała poza brakiem 3d. Pozdrawiam
23 LAT ponad rok temu

Witam!

Przetrwałe hiperplastyczne ciało szkliste jest zaburzeniem rozwojowym, w którym dochodzi do zaburzenia regresji pierwotnego ciała szklistego. Rozróżniamy postać przednią i tylną. Zazwyczaj nie współistnieją dodatkowe patologie układowe.
Zaburzenie to w 90% przypadków jednostronne, może znacznie wpływać na obniżenie ostrości wzroku.
W postaci przedniej PHPV pozostaje przetrwała tętnica ciała szklistego i biała, unaczyniona włóknista błona za soczewką. Towarzyszące objawy okulistyczne obejmują małoocze, wąską komorę przednią i wydłużone wyrostki rzęskowe. Rozluźnienie torebki tylnej soczewki może w wielu wypadkach powodować zwiększenie objętości soczewki, zaćmę i jaskrę wtórną zamkniętego kata.
Postać tylna PHPV może pojawić się w połączeniu z przednią lub w formie izolowanej. Może ona  współistnieć z malooczem, ale komora przednia jest zazwyczaj prawidłowa, a soczewka przejrzysta, bez obecności błony pozasoczewkowej.
Wskazana jest okresowa kontrola okulistyczna celem nie przeoczenia jakiegokolwiek ewentualnego powikłania.

Pozdrawiam serdecznie!