Przewlekłe bóle brzucha. Czy to zespół jelita drażliwego?

Witam. Jestem kobieta, mam 32 lata. Bardzo proszę o poradę, bo jestem już bardzo zmęczona moją dolegliwością. Cierpię na przewlekle bóle brzucha, (żołądek i jelita). Zazwyczaj zaczyna się to zaraz po jedzeniu bólem żołądka, aż po kilku minutach kończę w toalecie, gdzie na początku mam problem z wypróżnieniem i ból jest wtedy niesamowity, skręcają mi się całe jelita, aż wreszcie kończy się ostrą biegunką. Taki stan trwa nawet do godziny i często porostu "spadam" z toalety, jestem taka słaba, że mój mąż musi mi przynieść krzesło, na którym się opieram, bo nie jestem w stanie usiedzieć pionowo. Podczas takiego ataku bardzo się pocę i mam dreszcze. Czasem zdarza mi się wymiotować, ale częściej to tylko takie odruchy. Jeżeli nie mam biegunek, to mam zaparcia. Zabrzmi strasznie, ale czasem nie wypróżniam się nawet dwa tygodnie! W tej chwili, np. jest 6. dzień od ostatniego ataku i od tamtej pory nie oddawałam stolca. W trakcie ataku żołądek piecze mnie jakby mi się tam coś paliło. Potem jeszcze nawet przez trzy dni jest wrażliwy na dotyk. Czuję kłucie. Ze trzy razy w życiu zdarzył mi się taki ból żołądka, że przez kilka godzin nie mogłam się wyprostować. I kilka razy w życiu zdarzyło mi się krwawic z odbytu i to zupełnie bez powodu, pamiętam raz podskakiwałam jeszcze jako dziecko, ale nic mnie przy tym nie bolało. Lekarze wszystkie moje dolegliwości przypisują zespołowi wrażliwego jelita, a ja nie do końca jestem do tego przekonana, nigdy nie miałam żadnych innych badań oprócz USG. Za każdym razem jednak jest ze mną gorzej, boje się jeść i chyba popadam w jakąś depresję z niemocy. Musze dodać, że cierpię na PCOS, jestem po dwóch operacjach, w tej chwili czekam na kolejny zabieg, nie mam miesiączki od trzech miesięcy, ale nie wydaje mi się, że PCOS jest przyczyna moich bóli, biegunek i zaparć. Błagam odpowiedzcie mi, czy to wszystko to według Was zespół wrażliwego jelita, czy powinnam żądać jakichś badań, bo ja naprawdę nie mam już siły. Przepraszam najmocniej, że się tak rozpisałam, ale może nareszcie ktoś mnie wysłucha.

Lek. Karolina Dębska

Witam.

Stan jaki Pani opisuje świadczy o dużym podrażnieniu przewodu pokarmowego, co może pasować do zespołu jelita drażliwego. Jednak aby postawić takie rozpoznanie, należy wykluczyć wszystkie inne możliwe choroby. Mam dla Pani kilka propozycji.
- wykluczenie choroby wrzodowej (test urazowy na bakterię Helicobacter pylori, gastroskopia)
- choroby jelit (badanie kału na krew utajoną, kolonoskopia)
- wykluczenie infekcji (badanie kału na pasożyty i posiew kału, badania z krwi - morfologia z rozmazem, CRP)
- wykluczenie nieswoistych chorób jelit (wizyta u gastrologa)

Proszę się udać do zwykłego lekarza pierwszego kontaktu (jak będzie mało kontaktowy, proszę go zmienić) i poprosić o poprowadzenie diagnostyki i skierowania do specjalistów. Nie można na podstawie usg stwierdzić, że to zespół jelita wrażliwego i na tym poprzestać.

Pozdrawiam i powodzenia.