Przewlekłe leczenie zakażenia grzybicznego

Ok. 3 m-ce temu pojawiła się u mnie grzybica (wywnioskowałem po zapisanych lekach: 1 opakowanie Triderm - maść oraz po zużyciu tejże 1opakowanie Mycosolon - maść). Zmiany na skórze wystąpiły na lewej pachwinie kończyny górnej oraz prawej pachwinie kończyny dolnej. Przed zakończeniem terapii (ok. 1,5 m-ca temu) choroba wystąpiła jeszcze na lewej pachwinie kończyny dolnej i objęła część moszny - z lewej strony. Ponieważ nie miałem już Tridermu - zużyłem zgodnie z zaleceniem lekarza, nowe miejsce wystąpienia choroby oraz dalej rzecz jasna stare miejsca zacząłem smarować Mycosolonem. Obecnie zużyłem już też całe opakowanie tego leku a choroba nie ustąpiła. Na lewej pachwinie kończyny górnej najpierw znikła (po ok. 2 m-cach od rozpoczęcia terapii), a następnie odnowiła się i występuje nadal, lecz w mniejszym niż początkowo stopniu. Na prawej pachwinie kończyny dolnej objawy zupełnie znikły. Natomiast na lewej pachwinie kończyny dolnej i części moszny z lewej strony gdzie zmiany wystąpiły najpóźniej choroba nadal występuje. Jest uciążliwa - powoduje świąd. Kontakt z dermatologiem, u którego zacząłem leczenie nie wchodzi obecnie w grę ponieważ przebywam za granicą - wrócę dopiero na święta B. Narodzenia. Proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam! Niestety na podstawie samego opisu badania nie ma możliwości, aby postawić prawidłowa diagnozę. Ponadto jest mało prawdopodobne, aby wystarczyły Panu leki dostępne bez recepty. Należy udać się do dermatologa (jeśli nie do tego co wcześniej to do innego), który albo na podstawie obrazu klinicznego zaproponuje leczenie, albo zleci badanie dodatkowe: jeżeli podejrzewana jest etiologia grzybicza być może warto rozważyć wykonanie badania mykologicznego z zajętych okolic, aby określić rodzaj patogenu oraz jego wrażliwość na konkretne substancje lecznicze. Pozdrawiam!