Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przewlekłe zapalenie jelita grubego i diagnostyka w kierunku choroby Leśniowskiego-Crohna

Dzień dobry! Proszę o interpretację wyników kolonoskopii: wycinki I-3 drobne szare (nie wiem czy to dobrze?) Rozpoznanie: 1. Wycinek: poprzecznica: Colitis chronica activa. Mikroropni nie znaleziono. 2. Wycinek: Esica: Colitis Chronica activa. Mikroropni nie znaleziono. 3. Wycinek: odbytnica: Colitis chronica et polypus hyperplasticus parvulus. Mikroropni nie znaleziono (remisja?) 16 lat temu miałam stwierdzone chroniczne zapalenie jelita grubego, od lat jestem leczona sulfosalazyna 500mg EN, 2x2, w okresach zaostrzeń 3x2 lub 4x2.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Czy wiesz co się dzieje w twoim organizmie, kiedy zjesz jakiś posiłek? Czy wiesz, dlaczego pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Rozpoznania w tłumaczeniu: Colitis chronica activa = przewlekłe zapalenie jelita grubego, aktywne. Polypus hiperplasticus parvus = mały polip hiperplastyczny. Diagnoza oznacza, że cały czas utrzymuje się aktywny stan zapalny. Diagnostyka w kierunku przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest ujemna. Należy kontynuować leczenie (ewentualnie nieco zmodyfikować - decyzja należy do prowadzącego gastroenterologa) oraz stosować dietę bogatoresztkową. Polip hiperplastyczny jest zmianą nienowotworową powstającą w wyniku stopniowego złuszczania się śluzówki w przebiegu stanu zapalnego. Pozdrawiam

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy