Przewlekłe zapalenie jelita grubego i diagnostyka w kierunku choroby Leśniowskiego-Crohna

Dzień dobry! Proszę o interpretację wyników kolonoskopii: wycinki I-3 drobne szare (nie wiem czy to dobrze?) Rozpoznanie: 1. Wycinek: poprzecznica: Colitis chronica activa. Mikroropni nie znaleziono. 2. Wycinek: Esica: Colitis Chronica activa. Mikroropni nie znaleziono. 3. Wycinek: odbytnica: Colitis chronica et polypus hyperplasticus parvulus. Mikroropni nie znaleziono (remisja?) 16 lat temu miałam stwierdzone chroniczne zapalenie jelita grubego, od lat jestem leczona sulfosalazyna 500mg EN, 2x2, w okresach zaostrzeń 3x2 lub 4x2.

Lek. Marta Hat

Witam! Rozpoznania w tłumaczeniu: Colitis chronica activa = przewlekłe zapalenie jelita grubego, aktywne. Polypus hiperplasticus parvus = mały polip hiperplastyczny. Diagnoza oznacza, że cały czas utrzymuje się aktywny stan zapalny. Diagnostyka w kierunku przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest ujemna. Należy kontynuować leczenie (ewentualnie nieco zmodyfikować - decyzja należy do prowadzącego gastroenterologa) oraz stosować dietę bogatoresztkową. Polip hiperplastyczny jest zmianą nienowotworową powstającą w wyniku stopniowego złuszczania się śluzówki w przebiegu stanu zapalnego. Pozdrawiam