Przewlekłe zapalenie trzustki

Witam! Będąc w ciąży nabawiłam się kamieni w woreczku żółciowym. W 35 tyg. ciąży przeszłam ostre zapalenie trzustki (2 stopnia). Po urodzeniu dziecka usunięto mi woreczek żółciowy. Lekarz po zabiegu powiedział, że w odpowiednim czasie wykonano go, gdyż znowu doszłoby do zapalanie trzustki. Minęło dwa lata mam się dobrze, ale ostatnio zaczęło mnie pobolewać nadbrzusze z lewej strony głównie w nocy. Boję się czy to znowu nie trzustka. Proszę mi doradzić co powinnam zrobić? Czy może to być przewlekle zapalenie trzustki? Jeszcze jedno pytanie, czy jeśli zajdę ponownie w ciążę czy jest możliwość pojawienia się znowu problemów z kamyczkami i trzustką. Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Dolegliwości mogą być związane w przewlekłym stanem zapalnym trzustki. Należałoby udać się do kontroli, zrobić odpowiednie badania laboratoryjne oraz obrazowe, które byłyby pomocne w ustaleniu właściwego rozpoznania. W przypadku wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego trzustki, a także po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej diety (unikanie potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych na rzecz gotowanych i duszonych, wykluczone jest spożywanie alkoholu, zaleca się pokarmy świeże, niekonserwowane, bogate w witaminy oraz dużą ilość płynów). Dodatkowo w grę wchodzi farmakoterapia lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a także suplementacja enzymów trzustkowych. Nawrotom kamicy w drogach żółciowych można zapobiegać m.in. przez stosowanie się do diety oraz stosowanie leków żółciopędnych. Pozdrawiam serdecznie!