Przewlekłe zapalenie zatok i negatywne posiewy z nosa

Witam. Od 12 lat walczę z przewlekłym zapaleniem zatok. Chciałbym bardzo dokładnie zdiagnozować laboratoryjnie co siedzi u mnie w zatoce. Posiewy tlenowe i beztlenowe z nosa wykonywane w grupie LUXMED są ujemne. Miałem też pobraną próbkę z zatoki podczas punkcji. Też nic. Czy takie badanie ma sens? Czy można gdzieś prywatnie lepiej przeanalizować próbkę z nosa? Nie rozumiem dlaczego wyniki są ujemne jak widać ropę z nosa. Mam wrażenie, że w moim przypadku potrzeba bardziej wnikliwych badań.

Zmiana koloru wydzieliny nie zawsze świadczy o zakażeniu ale z drugiej strony może w Pana przypadku błąd wystąpił w laboratorium lub na etapie transportu. Warto jeszcze raz dobrze pobrać wymaz (to nie jest oczywiste) i zmienić laboratorium.