Przezroczysta końcówka zęba a uzupełnienie szkliwa

Witam, ostatnio zauważyłam na swoich zębach takie jak by ząb robil się przezroczysty od dołu podejrzewalam ze to szkliwo schodzi. Byłam dzis u dentysty ktory powiedzial mi ze by zmienic szczoteczke z wlosiem srednim i dal mi paste Lacalut Activ poniewaz dziasla mi krwawią i powiedzial ze przy szczotkowaniu porzadniejszym powinno sie to uzupelnic czy to prawda? Czy powinnam kupic jakis srodek specjalny albo odwiedzic gabinet i jednak uzupelnic to szkliwo? (miesiac temu byl usuwany kamien)

Witam.
Jest Pani osobą młodą, więc szkliwo nie powinno w ogóle być starte, skoro tak jest należy poszukać przyczyny. Najczęstszą jest nieprawidłowy zgryz, bruksizm czyli zgrzytanie zębami lub np. gryzienie paznokci. Po wyeliminowaniu przyczyny szkliwo nie powinno się więcej wycierać. Z preparatów poleciłabym płynne szkliwo ( zestaw ApaCare- pasta, żel i płyn do płukania) - Zawierają one w swoim składzie nanohydroksyapatyt ( główny składnik ludzkiego szkliwa).
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Przeźroczystość inaczej transparentność przy krawędzi siecznej jest normalna i wręcz pożądana , zjawisko charakterystyczne dla młodych zębów.
Przeźroczystość przy dziąśle do tej pory się nie spotkałem , lekkie zmętnienie tak i to świadczy o próchnicy początkowej(deminarelizacji) szkliwa w miejscu zalegania płytki bakteryjnej.
W sumie to na podstawie opisu to nie wiem o co z tych rzeczy chodzi.

Prawdopodobnie nastąpiło starcie wewnętrznych tkanek zęba, co spowodowało jego przeźroczystość. Trzeba dokładnie ocenić w gabinecie czy zęby za szybko nie ulegają starciu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zęba można spokojnie odbudować kompozytem. Odnośnie dziąseł to zdrowe nie krwawią. Krwawiące dziąsła są spowodowane stanem zapalnym. Higienizacja w gabinecie oraz zabieg Vector powinny rozwiązać problem krwawiących dziąseł.