Zapytaj lekarza

7 1 3 , 8 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przybieram na wadze po lekach przeciwdepresyjnych

Witam... mam 49 lat od roku leczę się w poradni i na dzień dzisiejszy biorę tabletki Velafax XL 75mg. Wcześniej były tabletki Velafax 150, ale ja już nie chcę... mam dosyć lekarzy i tych tabletek, po których tyję jak głupia. Problemy ciągle takie same, a ja juz nie mam siły... Mam wrażenie, że to nie ja jestem, ale jakieś moje odbicie... złe odbicie. Pracuję bo muszę się czym zająć, uśmiecham się, jestem lubiana, bezproblemowa a kiedy wsiadam do samochodu myślę jak by to było gdybym zginęła... Co ja mam zrobić?

49 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam Serdecznie

Jest Pani w trakcie terapii preparatem Venlafaxine (Velafax), lekiem który rzadko, ale jednak, może powodować zwiększenia masy ciała. Jest to objaw niepożądany, czasem bardzo uciążliwy, mogący być podstawą do zmiany leku na inny. Lek ten może być zamieniony na lek o podobnym lub porównywalnym działaniu, o mniejszym ryzyku wzrostu masy ciała. Taką decyzję może podjąć jedynie Pani lekarz prowadzący, który najlepiej zna Pani objawy i przebieg choroby. Rozumiem Pani rozgoryczenie, niestety leczenie lekami przeciwdepresyjnymi nie daje natychmiastowych efektów, często trwa wiele tygodni. Przy odpowiednim doborze leków i ich dawek, leczenie to jest jednak w olbrzymiej większości przypadków skuteczne. Objawy, które Pani opisuje: „mam wrażenie że ja to nie jestem ja...” (objaw depresonalizacji) oraz myśli o śmierci wskazują na pogorszenie przebiegu choroby, co może być związane ze zmniejszeniem dawki leku.

Proponuję:
1 – szybki kontakt z lekarzem prowadzącym, dokładne wyjaśnienie Pani rozgoryczenia wynikającego ze wzrostu masy ciała, proszę także opisać Pani odczucia dotyczące własnej osoby i myśli o śmierci. Proszę także porozmawiać o możliwościach zmiany leczenia.
2 – jeżeli te postępowanie nie przyniesie rezultatu, proponuję kontakt z oddziałem lub kliniką zajmującą się leczeniem chorób afektywnych, lub lekarzem pracującym w takim miejscu.

Pozdrawiam i zachęcam do szybkiego kontaktu z lekarzem.

Psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy