Przyczyny częstego paraliżu przysennego

Mam 19 lat. Od kilku miesięcy towarzyszy mi tzw. paraliż przysenny podczas zasypiania. Ostatnio rzadko się pojawiał ale był okres, że przynajmniej raz w tyg a nawet 2 razy podczas jednej nocy miałam taki atak. I wczoraj znowu. Całkowity bezwład mięśni niemoc oddychania, halucynacje i uczucie spadania. W dzień chodzę śpiąca a w nocy często się budzę. Byłam u neurologa ale lekarz przypisał mi hydroksyzynę na sen. Szybciej zasypiałam ale paraliż nie znikł. Jakie mogą być przyczyny?

Dzień dobry.
Proponuję skonsultować się jeszcze u innego neurologa, który spróbuje ustalić przyczynę Pani objawów. Jeżeli zostaną wykluczone przyczyny medyczne, powinna Pani zostać skierowana do lekarza psychiatry. Opisane objawy mogą mieć podłoże emocjonalne, nerwicowe. Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę nerwicy, powinien skierować Panią na psychoterapię długoterminową.
Pozdrawiam.

Jedna z najczęstszych przyczyn paraliżu przysennego (który sam w sobie wzbudza lęk, ale nie jest zagrażającym problemem) jest spłycenie snu. Wątpliwe by Pani uzyskała poprawę za pomocą hydroksyzyny, która ułatwia zasypianie, ale nie poprawia parametrów snu, wręcz może wywoływać senność rano. Proponuje w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową higienę snu - odpowiednie zasady można bez trudu znaleźć na specjalistycznych serwisach internetowych. Głównie warto się skupić na aktywności ruchowej po południu/wczesnym wieczorem. W razie braku poprawy sugeruję konsultacje u lekarza psychiatry mającego doświadczenie w medycynie snu. W opisywanych przypadkach korzystne bywa włączenie małych dawek sedatywnych (promujących sen) leków przeciwdepresyjnych.