Przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu MPV

Witam, w badaniach laboratoryjnych krwi wyszło mi MPV 12,6 fl gdzie norma w tym laboratorium jest 6,5-12,0 a w wynik moczu w osadzie wykazał liczne bakterie. Uprzejmie proszę o informację, jakie tego mogą być przyczyny oraz przede wszystkim konsekwencje? Czy może to oznaczać jakąś poważną chorobę? Czy należy powtórzyć badania, abo wykonać jakieś inne, dodatkowe, aby stwierdzic, co tak naprawdę mi dolega? Z czym w ogóle mogą wiązać się tego typu wyniki? Wizyta u lekarza odległa i chciałbym się wcześniej dowiedzieć, co może być przyczyną bakterii w moczu i podwyższonego MPV. Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Samo nieprawidłowe MPV przy prawidłowym obrazie pozostałych wartości morfologii nie jest niepokojące. Liczna flora bateryjna wskazuje na infekcje.

Aleksander Ropielewski

Dzień dobry. MPV to średnia wielkość płytki krwi. Pański wynik mimo, że powyżej normy raczej nie świadczy o nieprawidłowości, jednak bez pozostałych wyników badania krwi nie mogę tego powiedzieć jednoznacznie. Co do obecności bakterii, to jeżeli nie towarzysza temu objawy zakażenia układu moczowego, to nie ma potrzeby leczenia Jeżeli jednak ma pan objawy zakażenia układu moczowego to wskazany jest posiew moczu i odpowiednia antybiotykoterapia.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski