Przyczyny nawracających infekcji pochwy

Zadałam ostatnio pytanie /pytania/ciaza-infekcje-nadzerka. Wiem, że mam dużą nadżerkę, ale nie wiem co mam już z tym wszystkim zrobić?
Mam męża, znamy się od 8 lat, nie mieliśmy żadnych kontaktów seksualnych z innymi partnerami. Mam 28 lat, chciałabym w końcu cieszyć się seksem, a nie ciągle martwić się, że za chwile znów infekcja pochw. Chcielibyśmy mieć dziecko, bo mamy już oboje po 28 lat. Uprzejmie proszę o poradę.)
Nie napisałam, że wcześniej wykonałam te badania, o których pani mi pisała, czyli podstawowe badanie moczu badanie krwi badanie na cukier. Wszystko było zbadanie i jest ok.
Mój partner też był leczony tabletkami przeciwgrzybicznymi. Nic nie pomaga, ciągle wracają infekcje.
Co zrobić w takim przypadku, gdzie szukać przyczyny nawracających infekcji?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W związku z nawracającymi infekcjami należy wykonać posiewy z pochwy, a także posiew nasienia męża z wykonaniem pełnego antybiogramu wykrytych mikroorganizmów patogennych. Uważam, że istnieje ryzyko, że któreś z Państwa jest "nosicielem" wieloopornego szczepu bakterii lub grzyba,  i potrzebne będzie leczenie celowane lekami skutecznymi.

Jeśli jednak okaże się, że posiewy wyjdą ujemnie lub szczepy są wrażliwe. To należy się zastanowić nad zaburzeniami odporności, zapewne nabytymi. Wiem, że może to być dla Pani ciężkie, ale proponowałabym wykonać dla własnego spokoju test na HIV. Nie raz zdarza się, że osoby zarażone dowiadują się o tym przypadkiem, np. z powodu nawracających zakażeń układu moczowego lub zapaleń dróg oddechowych. Ryzyko jest małe, ale jest to niezbędne badanie w przypadku diagnostyki zaburzeń odporności i częstych infekcji.

Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Badania na HIV można wykonać również anonimowo. Warto byłoby też o wykonanie oznaczenia poprosić partnera.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.