Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

Mam 18 lat i jestem po OZT. Po 7 spędzonych dniach w szpitalu, lekarze stwierdzili, że zostałam wyleczona. Nie mam żadnej diety ale mam zakaz spożywania alkoholu. Lekarze nie wiedzieli dokładnie co spowodowało u mnie OZT, ból brzucha trwał u mnie ok 2 h. Przed OZT piłam od czasu do czasu , naprawdę rzadko i nigdy nie palilam. Przyznaję tylko że prowadziłam złą dietę , codziennie jadłam mrożonki, kebaby, hamburgery.czy kiedys będę mogła jeszcze wypić? Chodzi mi o naprawdę mała ilość.

Dzień dobry,
przede wszystkim powinna zadbać Pani o prawidłową dietę. Skonsultować się z dietetykiem, który doradzi Pani jak się odżywiać, jednakże powinny to być zalecenia bardzo zindywidualizowane. Ogólne zalecenia mówią o tym by dieta była lekkostrawna, by spożywać regularne posiłki w ilości 4-5 dziennie. Nie zaleca się spożywania produktów ciężkostrawnych o dużej ilości błonnika pokarmowego: pieczywa razowego, gruboziarnistych kasz, cebuli, kapusty, fasoli. Potrawy powinny być gotowana, z wykorzystaniem chudych produktów. Należy unikać ostrych przypraw. Powinno się ograniczyć spożywanie mocnych herbat oraz kawy. Na prawdę trudno tutaj wymienić wszystkie rekomendacje i zalecenia oraz zakazy. Z pewnością nie może Pani pić alkoholu, nawet niewielka ilość może spowodować ponowne zaostrzenie się choroby.