Przyczyny otyłości

Mam 65 lat i ważę 110 kg. Jestem osobą zajadającą swoje stresy, których trochę mam. Nie mogę schudnąć, nie mogę stosować diety Dukana, bo jestem uczulona na mleko i jego przetwory. Choruję na astmę i nadciśnienie skaczące. Ostatnie wyniki badań były w granicach normy. Jestem nerwowa, nie mogę spać. Jak usnę, przez sen czuję, że wszystko mnie boli, wszystkie stawy i mięśnie. Budzę się wtedy, posiedzę, pochodzę i ból ustępuje. Ostatnio ponownie spadam w dół przy zasypianiu. Dwukrotnie pokazały mi się takie małe rozbłyski w kąciku lewego oka. Prawy płat tarczycy mam wypełniony niezłośliwym guzem. Proszę o poradę.

Witam Panią,

Z Pani opisu wnioskuję, że wiąże Pani swoją otyłość ze stresami (nerwicą). Rzeczywiście zaburzenia jedzenia, takie jak otyłość, ale także anoreksja i bulimia, mają często podłoże psychiczne i często leczy się je nie tylko lekami zmniejszającymi łaknienie, ale także takimi stosowanymi, np. w depresji. Stosowanie leków uważam jednak za ostateczność i zachęcam do podjęcia wysiłku fizycznego. Nawet jeśli nie jest Pani w stanie powstrzymać się od jedzenia w nadmiarze, to wysiłek fizyczny (co najmniej 30 minut dziennie) może umożliwić Pani właściwą przemianę materii i w efekcie zmniejszyć apetyt. Proszę także pamiętać, że ważne jest to, co spożywamy. U osób, u których jedzenie ma formę jedzenia ze stresu poleca się jedzenie nawet dużych ilości pokarmów, ale za to małokalorycznych - 5 marchewek jest lepsze od 1 pączka.

Aczkolwiek Pani otyłość może mieć także podłoże chorobowe. Pisze Pani, że leczy się na astmę i nadciśnienie tętnicze. Stosowane w tych chorobach leki mogą zaburzać gospodarkę lipidami i cukrami w organizmie i wpływać na występowanie nadwagi i otyłości.

Z badań dodatkowych polecałbym wykonanie TSH - hormonu, który opisuje pracę tarczycy, czasami problem może leżeć w niedoczynności tego narządu.

Z dodatkowych informacji, których Pani nie podała znaczenie mogą mieć: wartości ciśnienia krwi, zażywane leki, inne choroby przewlekłe, podejmowane próby odchudzania i od kiedy utrzymuje się u Pani nadwaga?

Pozdrawiam