Przyczyny problemów z zajściem w ciążę po poronieniu
Witam,
W kwietniu 2007 roku z prawego jajnika miałam usuwaną torbiel skórzastą. Jajnik został ocalony, jednak widać na usg że jest on mniejszy od lewego. I tak średnio co dwa miesiące podczas owulacji czuję ból w prawym boku. W lutym 2008 roku poroniłam - w 10 tc okazało się, że zarodek nie rozwija się od 7 tc. Poronienie zatrzymane - miałam łyżeczkowanie. Po poronieniu brałam dwa opakowania **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). W maju tego samego roku wyszły u mnie dodatnie wyniki toxoplazmozy, zarówno IgG jak i IgM. Pod koniec sierpnia już było ok, IgM ujemne. I od tego czasu zaczęliśmy starania.
Z przerwą od stycznia 2009 kiedy to torbiel jajnika zatrzymała mi cykl. Po trzech opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych torbiel pękła i potem znowu zaczęliśmy starania do teraz. Jednak nadal nie udaje nam się zajść w ciążę. Nadmienię, że robiłam testy owulacyjne i wyszło mi, że owulację mam około 12 dc, co by się zgadzało, gdyż cały cykl trwa średnio u mnie 26 dni - czasem z odchyleniem 2-3 dni co parę miesięcy.
Byłabym wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:
1- czy to że prawy jajnik jest mniejszy, może spowodować że przy owulacji z tego jajnika jak zajdę w ciążę to ciałko żółte się w nim nie utrzyma i poronię?
2- jak już napisałam co drugi cykl podczas owulacji boli mnie prawy jajnik - dzień potem mam bóle podbrzusza - czytałam że powodem tego jest płyn który po owulacji wydostaje się z pękniętego pęcherzyka. Czy taki ból to oznaka że coś się źle dzieje czy to całkiem normalne?
3- codziennie piję kawę - raz słabszą, raz mocniejszą - dawniej piłam 2-3 szklanki, teraz staram się ograniczać do jednej. Czy kawa może powodować ze nie moge zajść w ciążę?
4- czy zażywanie MG+B6 oraz B Complex także nie służy zajściu w ciążę?
5- czy prawdą jest że powinno się współżyć co 2-3 dni, nie częściej, gdyż to osłabia plemniki? 6- czy to że co miesiąc boli mnie podbrzusze w pierwszym dniu okresu, a także że mój okres trwa z reguły 3 dni i jest bardzo obfity to znak ze coś jest nie w porządku?
Nadmienię, że dawniej okres trwał 5 dni, a tak skrócił się po poronieniu.
W miarę możliwości, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Kasia

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Ad. 1. Nie, wielkość samego jajnika nie powinna mieć wpływu na wydolność ciałka żółtego.
Ad. 2. Owulacja z prawego jajnika może być bolesna również ze względu na zrosty, które mogły powstać po operacji. Jeżeli badanie USG nie wykazuje istotnych odchyleń a ból jest do wytrzymania, to raczej nie należy przykładać do tego dużej wagi.
Ad. 3. Kofeina oraz chemiczne dodatki zawarte w kawie mogą obniżać płodność, i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (pogorszenie jakości nasienia). Zminimalizowanie ilości wypijanej kawy może więc rzeczywiście pozytywnie wpłynąć na Państwa płodność! Również w czasie ciąży zaleca się maksymalne ograniczenie spożycia kawy oraz czarnej herbaty, ze względu na ryzyko poronienia.
Ad. 4. Magnez z witaminą B nie powinien zmniejszać szansy na zajście w ciążę. Jeśli już dojdzie do zapłodnienia, będzie go Pani musiała jednak najprawdopodobniej odstawić (po konsultacji z lekarzem, na podstawie wyników badań). Na pewno powinna Pani jednak już teraz, przed zapłodnieniem, przyjmować kwas foliowy (0,4 mg na dobę) i kontynuować w pierwszym trymestrze ciąży.
Ad. 5. Przez pierwszy tydzień codziennego współżycia jakość nasienia jest duża i coraz większa, w drugim tygodniu natomiast spada. Tak więc optymalnie jest współżyć codziennie po miesiączce (w Pani przypadku mniej więcej od 5 dnia cyklu) aż do owulacji.
Ad. 6. Ból podbrzusza w pierwszym dniu miesiączki jest najzupełniej normalny. Krwawienie ma prawo trwać 3 dni. Jeśli jest obfite, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Dla pewności, warto byłoby jednak wykonać badanie USG narządu rodnego w celu wykluczenia zespołu Ashermana- zrostów w macicy pojawiających się czasem jako powikłanie łyżeczkowania.
Mam nadzieję że udało mi się udzielić satysfakcjonujących Panią odpowiedzi na wszystkie pytania.
Życzę powodzenia w staraniach i pozdrawiam serdecznie!