Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny wahania PSA

Witam. Mam 60 lat. Pierwsza wizyta u lekarza PSA miałem 7.0 dostałem leki od zapalenia dróg moczowych, po miesiącu PSA wzrosło do 12.0 lekarz zmienił lek na NOLICIN 400 mg po miesiącu PSA 7.0 następna wizyta po miesiącu PSA 9.5 po tygodniu nie biorąc leku PSA spadło do 7.0. Co może być przyczyną takiego wahania PSA? Czy konieczne jest wykonanie biopsji prostaty? Czy jest możliwość dalszego leczenia?
MĘŻCZYZNA, 61 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Artur Jeliński Urolog
75 poziom zaufania

PSA nie jste markerem stalym ,nie jset tez markerem specyficznym dla okreslonej jednoski chorobowej,Wielkosc PSA moze ulegaz podwyzzseniu w tanach zpalnych peecherza stercza ,przy zpaleniu pluc po zbaiegach na drogach moczowych np cystoskopii.. W razie watpliowsci proponuje badanie TRUS -tj usg przez odbytnicze,wrazie watpliowsci rostrzyga biopsja .

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy