Przyczyny wypadnięcia spirali

Spirale założyłam jakoś 3 miesiące po urodzeniu dziecka, noszę ją już 6 miesięcy, ostatnio miałam wizyte kontrolną i wszystko było w porządku. Lecz wczoraj spirala wypadła.. miałam ją na podpasce, co mnie niezwykle zszokowała. Zadzwoniłam już do lekarza i umówilam sie na wizytę, ale chciała bym wiedzieć czemu tak sie stalo. Mowiono mi ze spirale raczej nie wypadaja.. co moze byc przyczyna ?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ocenia się, że w pierwszym roku używania pomiędzy 2-10% kobiet doświadcza wypadnięcia spirali. Predysponują do tego młody wiek, fakt nie bycia nigdy w ciąży, cechy indywidualne budowy macicy oraz założenie spirali zbyt wcześnie po porodzie lub poronieniu. W przypadku wypadnięcia spirali istnieje większa szansa, że kolejna również wypadnie. Czasem spirale wypadają, gdy dojdzie do poronienia ciąży powstałej pomimo używania tej metody antykoncepcyjne. Nie jest to jednak raczej Pani przypadek, gdyż spirala została wydalona niedługo po jej kontroli. Powinna Pani rozważyć ze swoim lekarzem założenie kolejnej lub zmianę metody antykoncepcyjnej.

Czy w trakcie wizyty kontrolnej było wykonane USG dopochwowe-ocena prawidłowości lokalizacji wkładki? Przyczyn możliwej extrapulsji wkładki jest wiele i zależą one również od np. anatomii pacjentki, doboru wkładki, prawidłowości założenia itd..