Przyczyny wzdętego brzucha po posiłkach

Mam brzuch jak balon-po zjedzeniu nawet pół kromki chleba. Z rana brzuch mam płaski a wieczorem brzuch mam jakbym była w 5 m-cu ciąży. Ten problem zaczął się kilka miesięcy temu. Nigdy wcześniej nie miałam problemu z brzuchem. Zawsze miałam płaski, ładny brzuch. Co może być przyczyną tego stanu?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Jak wyglądą Pani dieta? Posiłki? Jakie płyny Pani wypija?
Przyczyn może być wiele, ale prawodpodobnie mogą to być problemy z trawieniem, spowodowane nieodpowiednim doborem produktów, jedzeniem zbyt dużych porcji lub jedzeniem w pośpiechu. Mogą to być wzdęcia, a także objawy nietolerancji. Ciężko określić nie znając Pani sposobu żywienia, trybu życia i nie widząc przypadku na żywo.
Jeśli jest Pani zainteresowana pomocą i większą liczbą informacji, zapraszam do kontaktu mailowego.

pozdrawiam

Przyczyną takiego stanu może być nadmierna ilość gazów produkowanych po zjedzeniu produktów wzdymających takich jak nasiona roślin strączkowych , czy warzyw kapustnych. Ale równie dobrze przyczyna może być nietolerancja pokarmowa na produkty, które jemy i nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm nie umie prawidłowo sobie z nimi poradzić (np. gluten). Proszę zapoznać się z opisem takiego produktu jak test na nietolerancje pokarmowe Food Detective firmy Cambridge Diagnostics. Test ten w szybki sposób (wynik po 40 min) bada nietolerancje na 59 podstawowych produktów, m.in. zboża i sam gluten. Test taki można wykonać samodzielnie w domu. Można go nabyć np. w sklepie dietetycznym:

www.twojsklepdietetyczny.pl

pozdrawiam

Jolanta Łobocka

Witam,
powodów może być wiele, począwszy od wypłukania z jelita flory bakteryjnej do nietolerancji nabytej, jakiejś grupy produktów spożywczych.
Powinna Pani kontrolować zakres spożywanych posiłków poprzez zapisywanie każdego z nich i znalezienie dietetyka, który zajmuje się schorzeniami pokarmowymi.
Pozdrawiam
Sylwia Beyer-Wygońska

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Silna nietolerancja glutenu, z tego co Pani pisze...Ja zawsze zaczynam od diagnozowania pacjenta i bardzo Pani polecam taki sposób postępowania, jeżeli nie chce Pani zrobić sobie krzywdy. Zaufać wiedzy dietetyka można, ale ja zdecydowanie wolałabym mieć odpowiednią podkładkę- krew i wyniki, jakie jesteśmy z niej w stanie uzyskać. Jelita to nasza brama do piekieł lub nieba, zależy co tam wrzucamy do obróbki ;) A od nich zależy wszystko, Pani zdrowie, ochota na seks, dobre lub złe samopoczucie, poziom stresu, sen, wszystko!
Do roboty, lepiej nie będzie, czyli może być tylko gorzej więc im szybciej podejmie Pani to wyzwanie tym lepiej dla Pani!
pozdrawiam serdecznie!

Witam, może to być spowodowane nietolerancją na pokarm np. gluten lub problemami z trawieniem produktów mlecznych. Generalnie należałoby przeanalizować jadłospis oraz w pierwszej kolejności wyeliminować na jakiś czas te produkty aby sprawdzić jaki efekt to przyniesie (w tym produkty będące źródłem glutenu).Dobrze byłoby w tym czasie absolutnie odstawić źródła cukrów prostych oraz zwiększyć ilość wypijanej wody a także zrezygnować z wszelkich innych napojów poza herbatami ziołowymi lub zielonymi. Proszę zwracać uwagę na to co Pani spożywa oraz czy przypadkiem problem nie pojawia się po jakichś konkretnych produktach. Jeśli dolegliwości się utrzymają należy skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam