Przygotowania do starań o ciążę

Witam mam 21 lat i od półtora roku staram się z narzeczonym o dzidziusia. Od wczoraj mam miesiączkę(21.07) tzn. że nasze starania nie przyniosły rezultatu. Wykonywałam badania poziomu hormonów i wyszły dobrze, obecnie mieszkam w Holandii i nie mam takich możliwości pójścia do lekarza jak w Polsce. Jak mogę sama polepszyć nasz starania? Dziękuje za odpowiedź

Witam.

Niemożność zajścia w ciążę to dość częsty problem współczesnych par. Przyczyn takiego stanu może być wiele - od problemów hormonalnych poprzez stres, aż po problemy natury męskiej. Jeśli wykluczono u Pani problemy pierwszego typu, należy zastanowić się, czy aby na pewno chęć posiadania dziecka nie dominuje Państwa myśli. Psychiczna presja działa bowiem bardzo niekorzystnie. Czasem warto, mówiąc kolokwialnie, 'wrzucić na luz' i rozpocząć starania spontanicznie. To samo tyczy się stresu związanego z pracą - wspólne wakacje czy wypad za miasto służą rozluźnieniu i zwiększają prawdopodobieństwo terminowej owulacji. Proszę również monitorować cykl za pomocą obserwacji śluzu szyjkowego i temperatury. Zagadnieniu temu poświęconych jest wiele artykułów. Istnieją również specjalne komputery pomagające w planowaniu ciąży. Ofertę również znajdzie Pani w internecie.

Jeśli mimo regularnego współżycia do zapłodnienia nie dojdzie, radzę zgłosić się do lekarza celem wykluczenia problemów ze strony mężczyzny a także głębszej analizy stanu Pani organizmu. Być może jakiś problem zdrowotny został dotychczas niewykryty. Dalsze postępowanie ustali lekarz na podstawie badań.

Pozdrawiam.