Przyjmowanie antybiotyku a działanie antykoncepcji

Witam. Przyjmuje pigułki antykoncepcyjne, ale przy 4 tabletce z opakowania zazylam antybiotyk, ktory obniza skutecznosc antykoncepcji. wiem ze podczas stosowania antybiotyku i 7 dni po nalezy stosowac dodtakowe zebezpieczenie, ale martwi mnie stosunek ktory odbyl sie jakies 40 godzin przed przyjeciem antybiotyku. Czy to mozliwe, ze plemniki przetrwały w pochwie i przy zazyciu antybiotyku pigułki antykoncepcyjne przestały dzialać i istnieje ryzyko ciązy?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Działanie tabletek antykoncepcyjnych nie zostaje całkowicie zniesione podczas stosowania antybiotyku. Oczywiście ochrona może być zmniejszona jednak nie oznacza to iż w ogóle jej nie ma. Stosunek, który odbywał się prawie 2 doby przed przyjęciem antybiotyku nie stwarza zagrożenia ciążą.