Przyjmowanie leku na astmę Symbicort 80 przez kobietę w ciąży

Witam, mam pytanie odnośnie leku na astmę symbicort 80. Mianowicie jestem w 20 tygodniu ciąży i od jakiegoś miesiąca muszę przyjmować symbicort 80 codziennie - najczęściej w porze wieczornej. Moje pytanie brzmi czy jest to bezpieczne dla dziecka? dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. U kobiet w ciąży stosowanie preparatu jest możliwe jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza oczekiwana korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania formoterolu u kobiet w ciąży. Do czasu uzyskania wystarczających danych zaleca się szczególną ostrożność. Formoterol może hamować akcję porodową.
Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.