Przyswajanie cukru zawartego w sokach w kartonie

Usłyszałam w programie telewizyjnym, że cukier znajdujący się w sokach kartonowych jest szybciej przyswajalny niż ten z całych owoców, czy to prawda?

Witam,

Tak to prawda. Soki podnoszą szybko poziom cukru we krwi, dlatego lepiej spożywać je okazjonalnie.

Pozdrawiam

Witam Panią,

Zgodzę się ze wskazaną opinią. Cukier zawarty w sokach podnosi bardzo szybko poziom glukozy we krwi. Najlepiej pić czystą wodę, wodę z cytryną czy zieloną, czerwoną herbatę

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam.
Sok, w przeciwieństwie do całego owocu, pozbawiony jest skórek i błonek - a wraz z nimi cennego błonnika opóźniającego wchłanianie węglowodanów. Dlatego też indeks glikemiczny soków jest wysoki.
Pozdrawiam

Tak to prawda, w sokach znajduje się o wiele mniej błonnika niż w owocach zjadanych na surowo, do tego ze skórką. To powoduje, że w organizmie po spożyciu surowego owocu następuje znacznie mniejszy wzrost stężenia glukozy, niż po wypiciu soku.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Dokładnie tak.
W sokach nie ma błonnika, co powoduje że w organizmie po spożyciu takiego produktu następuje duży skok glukozy (znacznie większy niż po zjedzeniu całego owocu - ze skórką).
Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl