Przywrócenie drożności jajowodów

Witam, pytanie dotyczy gdzie w Polsce można przeprowadzić zabieg przywrócenia drożności jajowodów po sterylizacji? Jaki jest koszt takiego zabiegu i ewentualny czas przebywania w klinice? Po jakim czasie od zabiegu można starać się o dziecko?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Osobiście nie słyszałam o ośrodku w Polsce, który by się tym zajmował. Związane jest to z pewnością z niewielką częstością samego podwiązywania jajowodów w Polsce, a co za tym idzie z małym popytem na przywracanie drożności. Zabieg ten jest stosunkowo trudny i wymaga odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim doświadczenia operatora. W zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych istnieją kliniki, które mają duże doświadczenie w tego typu zabiegach i często bardzo dobre wyniki. Nawet jeśli ktoś w Polsce by to robił, to polecałabym wizytę w klinice, która ma możliwie duże doświadczenie w tego typu zabiegach. Musi się Pani jednak liczyć z dość znacznym kosztem. Tańszą metodą może być zapłodnienie in vitro. Co do szans na zajście w ciążę i ewentualnego momentu, kiedy będzie się można o nią starać - to wszystko zależy od stanu Pani jajowodów oraz pomyślności samego zabiegu. Na te tematy należy rozmawiać już z lekarzem, który zabieg przeprowadzi. Pozdrawiam serdecznie!