Psujące się zęby u 17-miesięcznego dziecka

witam mam duza prosbe i prosze o porade moja corcia ma 17 miesiecy i wszystkie zabki problem zaczyna sie od jedynek zaczynaja sie psuc moj stomatolog nic nie kazal robic ale ja sie martwie prosze o dobra porade dziekuje

Witam,
u tak małego dziecka leczenie może być problematyczne - ale nie należy się poddawać. Proponowałabym zacząć od wizyt adaptacyjnych aby córka przekonała się, że w gabinecie nic złego się nie dzieje. Kolejnym krokiem powinno być leczenie ( usunięcie próchnicy i wypełnienie . Czasem jest tak, że dziecko nie chce współpracować - wtedy należy zastanowić się nad impregnacją. Nie zostawiłabym próchnicy u dziecka choćby bez próby leczenia - ponieważ taka próchnica potrafi postępować bardzo szybko co może wiązać się z problemami (łącznie z koniecznośćią leczenia ortodontycznego w póżniejszym wieku). Proszę rozważyć udanie się na konsultacje do innego lekarza (najlepiej pedodonty).
Z Pani strony koniecznie należy postarać się o wzorową higiene (min. 2 razy dziennie szczotkowanie zębów córki przez Panią), do picia wodę ( soki do głównych posiłków), unikać słodkich przekąsek.

Być moze przyczyną jest nocne karmienie, jest to najczęstszy powód próchnicy zebow mlecznych. Próchnicy butelkowej możemy zapobiec poprzez wyeliminowanie karmienia nocnego. Próchnicę początkową można leczyć poprzez fluoryzacje gabinetową, bardziej zaawansowane ubytki można impregnować.
Pozdrawiam serdecznie

Witam
Powinna Pani przeanalizować diete i nawyki wprowadzone u córeczki. Najlepiej byłoby wyeliminować smoczek i picie z butelki. Pamiętać należy aby nie podawać dziecku słodkich napojów, mleka na noc po umyciu zębów. Umiejscowienie objawów na zębach przednich może właśnie wskazywać na tzw. próchnicę butelkową. Jeśli zajdzie taka konieczność ząbki można lapisować, czyli "malować" specjalnym płynem który częściowo hamuje rozwój i postępowanie próchnicy, ale o tym musi zadecydować lekarz.