psychoterapia psychoanalityczna?

Witam. Od września zaczynam psychoterapię psychoanalityczną. Mam zaburzenia lękowe z napadami lęku i objawy depresyjne, leki jak na razie nie pomagają. Od stycznia jestem na zmianie leków, leczę się już od sierpnia 2008 roku. Po terapii grupowej odstawiłam leki i był nawrot, silniejszy niż za pierwszym razem. Czy teraz ta terapia mi pomoże? Nie słyszałam jeszcze o takiej terapii. Wiem, że będzie trwala 11 miesięcy, spotkania raz w tygodniu. Psychoterapeuta ustalił taki okres czasu terapii, ale powiedział też, że to będzie za krótki okres czasu, żeby wszystko pozmieniać. Co robic? Jaka jest skuteczność tej terapii psychoanalitycznej w zaburzeniach lękowych? Czy pomoże mi z tego wyjść? Czy już zawsze będę na to chora? Bo na prywatną mnie nie stać. Terapia będzie indywidualna w Domu Pomocy Dzieciom i Rodzinie. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozumiem, że jest Pani pełna obaw co do skuteczności terapii. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że cierpi Pani na zaburzenia lękowe i jak pewnie Pani wie, tego typu zaburzenia zmieniają nasze myśli i sposób interpretacji rzeczywistości. W związku z tym Pani wątpliwości wcale nie muszą okazać się prawdziwe.

Co do skuteczności terapii... Ten nurt psychoterapeutyczny rzeczywiście zakłada, iż jest to raczej długotrwała terapia, trwająca nawet kilka lat. Jednak jej skuteczność nie zależy od rodzaju terapii, lecz od tego, czy została ona dobrze dobrana z uwagi na Pani problem i zaburzenia. Każdy nurt psychoterapii wiąże się z innym rodzajem pracy i ważne jest, by odpowiadał on danemu pacjentowi.

Najważniejsze jest to, aby mieć zaufanie do swojego psychoterapeuty i nawiązać z nim właściwy kontakt. Natomiast może zdarzyć się tak, że rodzaj pracy podczas sesji nie będzie Pani odpowiadał, wtedy będzie można poszukać terapeuty pracującego w innym nurcie, np. poznawczo-behawioralnym czy systemowym. Jednak dopóki Pani nie spróbuje, nie przekona się.

Pozdrawiam.