Puchnięcie i silny ból brzucha

Jestem kobieta i mam 19 lat. Od około 2 miesięcy mam dziwne dolegliwości. Mój brzuch niespodziewanie "puchnie" i robi się twardy, co łączy się z wielkim bólem (chwilami nie do wytrzymania).
Mój lekarz po pierwszej wizycie wyraził jednoznacznie, iż podejrzewa ciążę, a gdy wyprowadziłam go z błędu powiedział, że możliwe że jest to zapalenie jajników. Niestety antybiotyki nie pomogły. Dolegliwości powracają. Co to może być?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Rozumiem, że ciążę wykluczyła Pani na 100% oraz że ból nie jest ściśle związany z miesiączką. Z pewnością wskazane jest badanie USG narządu rodnego, a w razie nieznalezienia żadnych nieprawidłowości- całego brzucha. Rozumiem jednak, że dolegliwości są ograniczone do podbrzusza i wykluczono możliwość ich związku z chorobą przewodu pokarmowego. Jeśli gorączkuje Pani, to rozpoznanie zapalenia jajników (czy też przydatków- jajników i jajowodów) jest prawdopodobne. W tej sytuacji brak skuteczności antybiotyku spowodowany może być opornością bakterii na ten konkretny preparat. Przyczyną bólu w obrębie podbrzusza jest jednak nierzadko endometrioza. Chorobę tę często trudno jest zdiagnozować, konieczna może być laparoskopia.
Powinna Pani ponownie zgłosić się do swojego lekarza, aby mógł on wdrożyć dalszą diagnostykę.
Pozdrawiam serdecznie!