Pusta ciąża?

Witam.
W przeciągu sekundy zgasła moja radość z ciąży... USG wykonane w 6 tyg 5 dniu wykazało obecny pęcherzyk ciążowy bez widocznych struktur zarodka, z dużym pęcherzem żółtkowym. Według USG, z rozmiarów YS 0,56 mm i GS 1,39 cm wynika, że to 5 tyg 4 dzień. Lekarz kazał przyjść za 10 dni. Powiedział, że albo do zapłodnienia doszło później, niż wynika z obliczeń wg ostatniej miesiączki, albo ciąża jest pusta.

Dodał jeszcze, że nawet jeśli okaże się, że do zapłodnienia doszło później, to i tak pęcherzyk żółtkowy jest za duży, co z jego doświadczenia nie wróży dobrej ciąży. Prawidłowy rozmiar pęcherzyka żółtkowego nie powinien przekraczać 0,50 mm.
Proszę mi powiedzieć, czy jest jakaś szansa na pojawienie się zarodka i pomyślną ciążę?

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Szansa oczywiście jest. Niestety, bardzo wiele ciąż ulega poronieniu w pierwszym trymestrze, często nawet zanim kobieta uświadomi sobie, że w ogóle doszło do zapłodnienia. Jednym z możliwych przebiegów takiej ciąży, która nie ma szans się rozwinąć, jest tzw. "puste jajo płodowe"- stan, w którym w USG nie udaje się uwidocznić w pęcherzyku ciążowym  zarodka, ponieważ obumarł on na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Dzieje się to z powodu nie do końca dotąd ustalonych przyczyn (najprawdopodobniej są nimi zaburzenia genetyczne u zarodka). Na szczęście w kolejnej ciąży nie ma zwiększonego- w stosunku do reszty populacji- ryzyka ponownego wystąpienia "pustego jaja". Zbyt duży rozmiar pęcherzyka żółtkowego rzeczywiście również nie jest dobrym prognostycznie objawem, jednak nie można tracić nadziei. Niewykluczone, że badanie po 10 dniach pozwoli uwidocznić zdrową ciążę- życzę Pani tego z całego serca!
Pozdrawiam serdecznie.