Pytanie odnośnie artykułu na stronie

Na waszym portalu wyczytałam: "Zaburzenia lękowe (nerwice) w pewnych sytuacjach predysponują do powstawania innych zaburzeń i chorób psychicznych. Pacjenci cierpiący z ich powodów częściej niż inni chorują na depresję i cierpią na choroby psychotyczne, tj.: schizofrenię, a także odczuwają problemy ze snem i dysfunkcje seksualne, takie jak znaczny spadek popędu seksualnego, impotencja. Częściej niż inni popadają w uzależnienie od leków uspokajających i przeciwlękowych oraz od alkoholu. Sytuacje takie są powodem wielkich trudności diagnostycznych, które napotyka na swojej drodze lekarz psychiatra. Dłuższa droga do rozpoznania powoduje często późne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, a to w wielu przypadkach skutkuje znacznym pogorszeniem rokowania lub nawet niemożnością wyleczenia. Dlatego też tak bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie się ze swoim problemem do lekarza rodzinnego, który powinien pokierować dalszym postępowaniem." Czyli osoba z nerwicą jest narażona na wyżej wymienione choroby???

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

objawy lękowe charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych mogą występować również w innych zaburzeniach psychicznych takich jak depresja czy schizofrenia. Różnicowanie tych jednostek chorobowych rzeczywiście często bywa trudne.

Nierozwiązane problemy nerwicowe często stają się przyczyną obniżenia nastroju, występowania zaburzeń snu bądź spadku libido. W tym sensie rzeczywiście jest tak, że zaburzenia lękowe predysponują do wystąpienia innych zaburzeń psychicznych. Być może w tym fragmencie zabrakło jeszcze wzmianki dotyczącej problematyki uzależnień.

Jeśli jednak diagnoza została postawiona z należytą starannością, a leczenie wdrożono szybko, można podobnych komplikacji uniknąć.

Pozdrawiam serdecznie.