Pytanie odnośnie insulinoodporności

Witam mam pytanie odnośnie insulinoopornosci, Wyszło mi że insulinowe na czczo wynosi 25,84uIU/ml a glukoza na czczo 109 po godzinie po obciążeniu 99mg/dl. Lekarz rodzinny powiedział że nie wymagam włączenia leczenia natomiast Pani dietetyk która mnie prowadzi że taki wynik wymaga już wdrożenia leku. Proszę o podpowiedz co zrobic czy iść do innego lekarza?

Witam serdecznie,
Jeśli chodzi o wskazanie, dawkę leku, czas terapii decyduje zawsze lekarz prowadzący. Nie ma jednolitych wskazań, że od pewnej wartości cukru / insuliny daje się leki pacjentowi.
Z doświadczeń moich pacjentów wynika, iż wiele osób przy takich wynikach jak Pani była kwalifikowana do farmakoterapii. Radziłabym skonsultować się z lekarzem diabetologiem bądź endokrynologiem, który leczy insulinooporność aby rozwiać te wątpliwości.
Wskazania medyczne do podania leku (Metformina) to:
- cukrzyca typu 2,
- nieprawidłowa tolerancja glukozy ( u Pani wynik glukozy na czczo był za wysoki - 109 mg / dl przy 99 mg/dl jako górnej granicy),
- PCOS
jak również inne wskazania takie jak:
- prewencja cukrzycy,
W przypadku insulinooporności bardzo ważna jest też odpowiednio dobrana dieta, ilość i pory pory posiłków. Dietetyk powinien dobrać sposób żywienia na podstawie całej krzywej cukrowej i insulinowej. Pani zadając pytanie, podała tylko trzy wartości. Istotne jest też co dzieje się z insuliną po pierwszej i drugiej godzinie oraz jaki był wynik glukozy po 2 godzinach.
Pozdrawiam,