Rady dla 14-latki

Witam. W styczniu skończę 14 lat. Mam 161 cm i ważę 67kg. Uważam, że to stanowczo za dużo! Leczę się na niedoczynność tarczycy w Instytucie Matki i Dziecka od 2 lat. Mój lekarz powiedział, że już nie będę rosła albo urosnę 2 lub 3 cm. Powiedziała, że muszę uważać, jak się teraz odżywiam, ponieważ teraz będę tyła w szerz. Źle się czuję w moim ciele, zwłaszcza jak widzę szczupłe osoby. Wtedy nawet postanawiam ograniczyć jedzenie, ale potem mi przechodzi i nic z tego nie wynika. Przyznam, że przed szkołą nie jem śniadania, a w szkole zjem obiad o 13. Wracam do domu i o 15 mam obiad w domu. Potem jeszcze coś zjem. Moja rodzina, gdy mówię jej, że muszę schudnąć mówi "Oj, przestań, zobacz jakie chodzą i się nie przejmują". Ale nie jestem jak inne i ja tym się przyjmuję. Często płaczę po kątach, żeby nikt nie widział. Proszę o radę, jak mogę schudnąć co najmniej 10 kg. Błagam, bo już nie wytrzymam. Mój e-mail Klaudia_01@amorki.pl.

Witam!

Przy komplikacjach zdrowotnych, nie powinnaś podejmować odchudzania na własną rękę. Lepiej, aby redukcję masy ciała nadzorował lekarz. To, co mogę zalecić, to zwiększenie aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie abccwiczenia.pl.

Powinnaś także wyeliminować z diety: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Koniecznie jedz śniadanie! Organizm potrzebuje energii z rana (gdyż w czasie nocy nie dostarczano mu składników odżywczych). Optymalna ilość to 4-5 posiłków dziennie. Zachowaj między nimi 3-4-godzinne przerwy.

W Twojej diecie powinno znaleźć się miejsce na:
- produkty zbożowe,
- mięso/ryby/jaja/nasiona roślin strączkowych,
- warzywa (bez ograniczeń),
- owoce (z ograniczeniem do 1 porcji dziennie przy diecie redukcyjnej),
- nabiał (najlepiej odtłuszczony),
- tłuszcze (w postaci olejów roślinnych dodawanych do sałatek, masła).
Codziennie wypijaj także niesłodzone napoje.

Dieta powinna być UROZMAICONA - co oznacza spożywanie produktów z różnych grup. Zapewni to optymalne warunki do wzrostu i rozwoju Twojego organizmu.

Pozdrawiam Cię serdecznie!