Rak gruczołowy jelita grubego średnio zróżnicowany

Mojemu tacie stwierdzono rak gruczołowy jelita grubego średnio zróżnicowany G2, o charakterze pierwotnym. W odległości ok. 7 cm od brzegu odbytu widoczny jest guz koncentrycznie zwężający światło, z prześwitem ok. 7 mm, przez który nie zdołano przeprowadzić aparatu. Powierzchnia guza jest częściowo owrzodziała (hist-pat.) i krwawiąca przy dotyku. Z ogromną prośbą zwracam się o poradę i wyjaśnienie jak groźny jest rak z symbolem G2? Czy mój tata ma jakieś szanse? Czy rak jest bardzo złośliwy, czy da radę go wyleczyć? Jakie są rokowania przy tym rodzaju raka? Czy jest szansa na wyzdrowienie? Proszę o pomoc i radę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

badania histopatologiczne obejmują ocenę mikroskopową wycinków z pobranych tkanek metodą biopsji gruboigłowej, otwartej bądź wycinków z materiałów pobranych podczas badania. Celem tego badania jest ustalenie typu histopatologicznego guza, stopnia zaawansowania oraz stopnia histologicznej złośliwości nowotworu. Stopień złośliwości histopatologicznej ustala się według trzystopniowej skali i określa mianem grading - czyli właśnie to G. Najmniej złośliwe zmiany należą do grupy G1, natomiast najbardziej złośliwe do grupy G3. Leczeniem zasadniczym jest radykalne wycięcie jelita z guzem i limfadenektomią (wycięciem okolicznych węzłów chłonnych). Dokładniej mówiąc zgodnie z wytycznymi guzy lokalizujące się w odległości od 5 do 10 cm od brzegu zwieracza odbytnicy kwalifikowane są do tak zwanej niskiej przedniej resekcji (wycięcia) odbytnicy lub brzuszno-kroczowe odjęcie odbytnicy z wytworzeniem stomii plus TME (total mesorectum excission), czyli usunięcie błony śluzowej odbytnicy. Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania czyli TNM oceniającego wielkość guza, zajęcie węzłów chłonnych i ewentualne przerzuty. Dodatkowo w terapii stosuje się leczenie adiuwantowe (uzupełniające). W przypadku Pani Ojca byłaby to radioterapia przed operacją połączona z chemioterapią po operacji lub tylko radiochemioterapia po wykonanym zabiegu. Bez danych na temat TNM nie mogę rokować i odpowiedzieć jak groźny jest nowotwór. Proszę potraktować to co napisałem jako źródło dodatkowej wiedzy. Ostateczną decyzję co do wyboru leczenia zawsze podejmuje chirurg po przeanalizowaniu przypadku i ocenie ryzyka operacji. Wyniki leczenia zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania w momencie wykrycia raka i są pomyślniejsze, jeżeli nie stwierdzono zajęcia okolicznych węzłów chłonnych.