Rak prostaty z przerzutami do kości a wyniki badania krwi i chemioterapia

Witam, u mojego teścia nie dawno wykryto raka prostaty z przerzutami do kości. Teść obecnie jest po radioterapii. Lekarz zlecił badanie krwi, w którym wyszło podwyższone RDW-SD 47,7. RDW-CV 15,00. Neutrofile 7,07. Monocyty 1,06. A także obniżone Limfocyty 11,0. W badaniu też wyszedł podwyższony wapń całkowity 2,82.oraz Bilirubina całkowita 1,56 a także obniżony kwas moczowy 3,0. Czy w takiej sytuacji zalecana jest chemia? Czy teść z takimi wynikami może ją przyjąć? Z góry dziękuje za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie mogę powiedzieć, że nie ma w tym przypadku przeciwwskazań do zastosowania chemii czy wręcz przeciwnie, jest ona konieczna tylko i wyłącznie w oparciu o w/w dane. Zastosowanie chemioterapii to element złożonego procesu leczenia pacjenta z nowotworem. Lekarz prowadzący w oparciu o całą historię choroby pacjenta musi rozważyć wszystkie za i przeciw. W badaniach nie ma oznak jawnej anemii co dobrze rokuje. Podwyższony wapń jest z pewnością oznaką przerzutów do kości. Bilirubina i kwas moczowy są efektem niedomogi nerek i wątroby. Z pewnością takie leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą.