Czy to rana po ukąszeniu przez kleszcza?

U mojego pięcioletniego dziecka pojawiła się ranka na nodze, sączy się ropka. Lekarz przepisał antybiotyk i twierdzi, że to od ukąszenia kleszcza. Jak wygladają rany po ukąszeniu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Aby być pewnym, że dana rana po ukąszeniu jest raną spowodowaną przez kleszcza, należy znaleźć w niej wbitego pajęczaka. W związku z tym, że nie stwierdzono kleszcza, rana tylko przypuszczalnie jest nim spowodowana. Ukąszenie kleszcza zazwyczaj nie wyróżnia się bardzo od ukąszeń przez inne owady. Częściej niż w przypadku np. ugryzień przez komary czy mrówki, dochodzi do zakażenia rany i jej ropienia - jak w przypadku Pani dziecka. Warto przez najbliższe tygodnie (do ok. 30 dni) od potencjalnego ukąszenia oglądać codziennie skórę dziecka, czy nie pojawiają się jakieś zmiany na ciele - po ukąszeniu boimy się boreliozy, objawiającej się w postaci rumienia zmieniającego swoje położenie, tzw. rumienia wędrującego. W przypadku jego stwierdzenia należy zgłosić się do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.